מגמה ירוקה ואדם טבע ודין / "בשם האב"

 

מגמה ירוקה ואדם טבע ודין / "בשם האב" ("פקודת חיסול לבן שלי")

 

 

הלקוח: "מגמה ירוקה" ו"אדם טבע ודין"

הפרוייקט: קמפיין אקטביסיטי במרחב הציבורי מגבה ביח"צ ממוקד.

רקע:  ביוני 2007, כשהם מתעוררים לשבוע עבודה נוסף, נדהמו תושבי תל אביב וירושלים לגלות ש"מפגינים" חמורי סבר, השתלטו על הרחובות המרכזיים של עריהם. משהתקרבו מעט לדמויות האוחזות בשלט "עיר הבהד"ים ברמת חובב- פקודת חיסול לבן שלי" גילו שמדובר בבובות קרטון. השאלה – מי הציב אותם שם, הפכה במהרה לשיחת היום בעיר.

בתחילת שנת 2007, החליטה הממשלה על בניית עיר הבה"דים ברמת חובב. הדיון בסוגיה הנוגעת לחלק גדול מאד מן האוכלוסייה, התנהל, בדרך כלל, במדורי הסביבה בעיתונות הכתובה והיה בעל אופי טכני. ויכוח, אם היה קיים, נוהל בדרך כלל בין מומחים, הרחק מעין הציבור.

על רקע זה ולאור ההערכה כי השלב הבא יתבטא בהגשת בג"ץ, נוצר צורך דחוף להעביר את הדיון מהמישור הטכני אל המישור החם והרגשי וליצור "בליץ" תקשורתי לקראת בג"ץ. השאיפה היתה ליצור אצל הציבור מודעות ומעורבות גבוהה ביחס לסוגיה. זאת ניתן היה להשיג באמצעות מהלך דרמטי המערב את קהל היעד באופן רגשי, תוך יצירת הקשר חדש לנושא והצבתו במרכז סדר היום.

הקמפיין שפותח נשען על עצב חשוף, על ה"בטן הרכה" של הציבור הישראלי: גורלם של החיילים (או "הילדים"). הוא העמיד במרכזו אבות לילדים העתידים להתגייס לצבא בקרוב והמצויים, מן הסתם, בדילמה עמה יכול הישראלי המצוי להזדהות: המחויבות והצורך לתרום ולשאת בעול, מחד, והדחף לבטא עמדה הורית, אחראית ומגוננת, מאידך.

המסר שנבחר היה נוקב ומטלטל  – "עיר הבה"דים ברמת חובב – פקודת חיסול לבן שלי". הוא נישא בפיהם של עשרה אבות מרחבי הארץ שהצהירו על  התנגדותם הנחרצת לשליחת ילדיהם לאיזור רמת חובב.  האבות גויסו על ידי הסטודנטים במהלך ערבי הסברה שאורגנו במיוחד. כל האבות אומנו על ידי הסטודנטים לקראת הופעתם בתקשורת; לכל אחד מהם "נתפר" מסר ספציפי התואם את הרקע והמקצוע שלו.

150 דמויות קרטון של האבות בגודל טבעי פוזרו בנקודות נבחרות בירושלים ותל-אביב. הדבר יצר שורה של הפגנות פיקטיביות מול מערכות עיתונים וערוצי תקשורת מובילים בישראל וכן מול משרדי ממשלה רלוונטיים. לצורך העניין מופו סוכנים ספציפיים, מובילי דעה שנתקלו במסר שכוון אליהם. במקביל, נוהל קמפיין תקשורתי שזכה לבולטות גבוהה ועורר תהודה רבה שהעלה במאד את המודעות לעניין עיר הבה"דים.

הצבת הדמויות:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-341

6591,00.html

 

 

 

סריקת דף השער מגלובס:

 

 

 

 

 

הכתבה בגלובס:

http://cfe.org.il:8080/CFESITE/HE/files/degel

 

כתבה בוואלה:

http://news.

walla.co.il/

?w=/90/1127528/@

@/item/printer

 

http://news.walla.co.il/?w=/90/1127528

 

גלובס

http://www.globes.co.il/serve/globes/docview.asp?did=1000223329

About the Author